Vysvědčení? Špatné známky? Klid, nejde o konec světa…

Je červen, dozrávají jahody, třešně, v ovzduší je cítit přicházející léto. Všichni se na něj těšíme. Na teplo, odpočinek u vody nebo aktivně třeba na kole.
Děti to vidí jinak, je červen vše zve k vyražení ven, ale je období písemek, pololetek, zkoušení, zlepšování i zhoršování známek, které se objeví na vysvědčení. Je to o nervy. Nejen dětí. I rodičů.

Po dalším půlroce jsme konfrontováni s tím, jakých úspěchů či neúspěchů dosáhl náš synek či dcera ve škole. Jak reagovat, když neúspěchy nad úspěchy převažují? A jak vůbec ke studiu svého dítěte přistupovat?

V červnu je už opravdu pozdě začít se zajímat

Ruku na srdce, můžeme si za to sami. Vzbudili jsme se až nyní? Až teď když jde „o něco“ jsme se začali zajímat jak to se známkami vypadá a proč? Pokud ano, tak je to opravdu hlavně naše chyba.

učení mučení

Zajímat se „až teď, proč, jak to“ už je pozdě. Nesmíme nechávat odpovědnost za studium na dítěti. Je to těžké, ze školy jsme už dlouho pryč, nechce se nám, máme toho po práci dost a chceme si odpočinout, navíc nás doma čeká spousta další práce o domácnost. Učitelé vše za nás nevyřeší. To, že dítě posíláme do školy a hotovo, je špatně. Jde o naše děti, kus nás samých. Pokud chceme dbát o to, jakých dosáhnou studijních, nebo jakýchkoliv jiných zájmových výsledků, musíme se sami zajímat, chodit aktivně na třídní schůzky, zajímat se co dítěti jde, co ne a proč. Ptát se učitelů, ale hlavně ptát se dítěte, nabízet pomoc, učit se s polu s ním, pomáhat mu pochopit probíranou látku.

Nestane se vám pak, že budete v červnu nepříjemně překvapeni a navíc můžete svému dítěti takto velmi efektivně pomoct. Učitel musí vědět co vašemu dítěti jde, co ne a proč. Zda učení stíhá, nebo ne a proč. Důležité je dítě umět dobře motivovat, což jsme probírali již před lety v článku Jak motivovat děti k učení. Pokud ani to nezabere, je nutné zapojit sebe, pomoct dítěti s učením během školního roku, nebo mu případnou pomoc sehnat, třeba formou doučování.

Když už máme vysvědčení v ruce…

  • Pochvalte své dítě. A to za jakýchkoliv okolností – i když najdete na vysvědčení špatné známky, rozhodně se alespoň malinko snažilo a nezaslouží si dostat vynadáno. Na každém vysvědčení naleznete něco, za co můžete syna nebo dceru pochválit.
  • I dítě potřebuje odpočinek od učení, respektujte dobu prázdnin. Platit dětem doučování na prázdniny a neodpočinout si od učiva nedává sebemenší smysl.
  • Dejte si na příští školní rok předsevzetí. Pokud se třeba začnete hodinku denně s vaším dítětem učit, budou jeho výsledky o poznání lepší.

Zásada netrestat

Některým dětem zkrátka učení nejde, i když se ze všech sil snaží. Netrestejte neúspěchy. Samo dítě je smutné z toho, že má špatné známky a pokud ho vy nebudete podporovat alespoň při dílčích úspěších, nejen že bude nešťastně, ale zároveň začne hledat oblast, v níž bude vynikat. A když nemůže vynikat v něčem pozitivním, začne často hledat nějaký truc podnik, z něhož by mohly vzejít i kázeňské přestupky.

Tento mechanismus můžete však vy sami efektivně využít. Pokud vašemu dítěti nejde učení, neznamená to, že nemůže být dobré v něčem jiném. Ať jde o sport nebo třeba hru o hudební nástroj, dítě bude mít zájem, který mu vydrží po celý život, může ho těšit a třeba ho jednou může jednou živit.

Známky? Když nejde o život…

Ne, škola a známky nejsou v životě opravdu to hlavní. Přiznejte si upřímně, byli jste vy sami vždy excelentním studentem? Vždy jste dali škole maximum a nikdy jste se ani malinko “neflákali”? Děti jsou děti a škola děti málokdy extrémně baví a zajímá. Je samozřejmě hezké, když je dítě chytré, rádo se učí nebo má talent. Není to však v životě nejdůležitější. Vždy je lepší slušný a poctivý člověk, než sice excelentně vzdělaný, přesto zlý člověk. Naučte se své dítě zkrátka milovat takové, jaké je.