Jak vybrat batoh Topgal? Poradíme jaký pro prvňáčka, třeťáka i studenta.

Přibývá nám dotazů jaký batoh vybrat pro vaše dítě. Pokusím se vám touto poznámkou objasnit systém třídění batohů v našich kategoriích a jak vybírat. Pravidlem číslo jedna je řídit se výškou, váhou a tělesnou konstitucí vašeho dítěte.

Co a z jaké kategorie vybrat pro nejdrobnějšího prvňáčka?

Pro ty úplně nejmenší nejdrobnější prvňáčky pod 120 cm výšky jsme speciálně vyvinuli jednokomorové aktovky střihu BEBE, které mají na výšku cca 37 cm a objemově by měly vyhovovat minimálně do 2.třídy ZŠ. Naše aktovka CHI 880 dokonce vyhrála v loňském roce test aktovek v MfDNES!
Druhou možností pro malé drobné prvňáčky je vybírat dvou nebo tříkomorové batůžky ze sekce “Školní batohy pro prvňáčky”. Všechny tyto školní batohy mají na výšku už okolo 40 cm a jejich váha se pohybuje mezi 0,8-1,2 kilogramy. Kromě toho mají, podobně jako aktovky, utahování ramenních popruhů v jejich horní i spodní části a hrudní popruh. Když tyto popruhy správně utáhnete, nebudou batůžky padat ze zad ani drobnému školákovi.
Odlehčeným modelem vhodným pro drobné prvňáčky je i střih ENDY. Batohy tohoto střihu mají dvě hlavní komory a hlubokou přední kapsu. Díky lisovaným zádům se jejich váha pohybuje mezi 0,8 – 1 kilogramem. Vyhovovat budou objemově minimálně od první do třetí třídy ZŠ.
Objemnějším a zřejmě nejvšestrannějším střihem pro prvňáčky je pak střih COCO. Jde o tříkomorové batohy s velkou přední kapsou, které jsou mohutnější, než batohy ENDY. I proto vydrží déle – sedí i drobným dětem a díky objemu mohou sloužit klidně i po celý první stupeň ZŠ.

A když mám prvňáčka normálního nebo vyššího vzrůstu?

Pak jste ve výhodě. Prvňáčci klasického a vyššího vzrůstu si mohou vybírat i z kategorie batohů pro 2.-3. třídu. Ti, jejichž výška se pohybuje okolo nebo nad 130 cm, mohou klidně vybírat i z kategorie pro 4.-5.třídu. Výška batohů v těchto kategoriích je opět kolem 40 cm, liší se ale objemem a střihem. Ten je větší, na úplně drobných dětech by batohy z vyšších kategorií vypadaly mohutně, ale pro prvňáčka klasického vzrůstu klidně může být. 

Jak vybrat pro druháka a starší děti na prvním stupni ZŠ?

Batohy v kategoriích pro 2.-5. třídu se liší hlavně střihem/objemem. Pokud vybíráte nový batoh do druhé nebo třetí třídy a není vaše dítě už drobné postavy, klidně se můžete podívat i do kategorie pro 4.-5. třídu. Všechny batohy z obou kategorií budou sloužit minimálně celý první stupeň ZŠ. Batohy v kategorii 4.-5. třída klidně poslouží i do 6. nebo 7. třídy.

Důležitá zásada – poraďte se s dětmi!

Ohledně designu se poraďte s dítětem, přeci jen ono bude chodit s batohem denně do školy i třeba tři roky! Proto na našich batozích nenajdete licenční motivy, ani žádné in postavičky z pohádek či her. Vkus dětí a móda jejich hrdinů se s každým novým filmem/počítačovou hrou/videem mění a museli byste každý rok kupovat nový batoh. Proto stavíme na našem vlastním, neotřelém designu bez velkých výrazných motivů.

RADA: Vyberte ze zdravotních a anatomických hledisek 3-5 batohů, které se vám nejvíc zamlouvají a dejte dítěti z nich vybrat!

Mám do páté třídy vybrat dítěti školní batoh, nebo už vybírat ze studentských?

I zde by měla být rohodujícím hlediskem výška vašeho dítěte. Naše studentské batohy, které doporučujeme od druhého stupně ZŠ, mají na výšku 45 cm. Jsou větší, objemnější a mají jiný tvar zádového systému, který by školákovi menšího vzrůstu, byť třeba páťákovi, nemusel vyhovovat. Proto před rozhodnutím zda koupit studentský nebo školní batoh radíme dětem změřit záda od horní části ramen po spodní část beder a podle toho usoudit, který batoh by byl vhodnější. Z naší zkušenosti víme, že studentské batohy dobře sedí dětem od 150 cm výšky.
I v kategorii pro 4.-5. třídu máme batohy, které vám objemově vystačí i na začátek druhého stupně ZŠ. Jsou to např. objemné dvoukomorové batohy s oválnou přední kapsou střihu MIRA, jejichž prostřední komora je navíc členěna praktickým organizérem na dvě části.
Ještě objemnější je pak dvoukomorový model LYNN s dvěma velkými přeními kapsami. Ten klidně objemově obstojí až do sedmé třídy, záleží ale hodně na požadavcích školy/učitelek.

Jaký batoh pro druhý stupeň ZŠ?

Určitě už vybírejte z nabídky studentských batohů. Velikostně i objemově budou vyhovovat všechny a víme, jak je v tomto věku pro vaše děti důležitý design batohů, proto opět radíme – vybírejte s nimi.

Obrovskou výhodou našich studentských batohů je, že mají pevná posltrovaná záda s výztuhou, což u mnohých fashion batohů pro tuto věkovou kategorii prostě nenajdete. Děti a studenti na druhém stupni ZŠ a výše často sáhnou po taškách, kabelkách nebo batozích, které jsou “in”, ale už tolik nehledí na kvalitu zpracování a na to, že zrovna v tomto věku, kdy rostou a vyvíjejí se, je důležité dbát na zdravá záda. Výběr batohu, z hlediska zdravého vývoje zad, bychom hlavně měli ohlídat my, rodiče. Proto jsme se rozhodli dětí a studentů ptát co se jim líbí, jak barevné by chtěli batohy a vznikla z toho povedená kolekce studentských batohů, která je stylově “in” a navíc z hlediska anatomie a zdravého vývoje zad, který může být v tomto věku skokový, plně splňuje všechny požadavky.

A student středoškolák nebo vysokoškolák?

Ten si určitě také vybere z naší nabídky. Všechny studentské batohy mají v zadní komoře polstrovanou kapsu, do které mohou studenti umístit svůj notebook nebo tablet. Pro starší studenty můžeme určitě doporučit i speciální notebookové batohy, které maji kapsu na notebook důmyslně skrytou za zádovými popruhy, takže se nemusíte bát, že by vám nějaký nenechavec notebook z batohu vzal, třeba při jízdě v přeplněném MHD.

Co říct na závěr

Touto poznámkou vám chceme pomoci při výběru batohů Topgal a hlavně v orientaci mezi kategoriemi batohů na našem eshopu www.topgal.cz. Nejnutnější je vždy řídit se výškou a váhou dítěte, jeho věkem a konstitucí. K objemu batohů je nutné říci, že strašně závisí na škole a osobách učitelů, respektive jejich požadavcích, kolik toho děti musí denně nosit do školy na zádech. Někdo nenosí skoro nic, někdo padá pod tíhou aktovek a batohů. Naše produkty děti nosí denně na zádech 10 měsíců v roce, naložené několika kilogramy “školního nákladu”. Proto se snažíme pro vaše děti vyrábět batohy velké tak, aby vyhovovaly co nejvíce a zároveň byly co nejpřívětivější k zádům dětí a jejich zdravému vývoji.

Na školních batohzích TOPGAL necháváme každý rok testovat vše od materiálů po nitě, kvalitu a pevnost šití, nebo třeba zátěr proti dešti v Institutu pro Testování a Certifikaci ve Zlíně, díky čemu jsme dosáhli i na značku Česká kvatlita. Snad tedy budou batohy vyhovovat i vám a vašim dětem a budou se líbit.

Hanka, Topgal