Dovolená s dětmi: Jak se připravit, abyste vše v klidu zvládli

Chystáte se na dovolenou s dětmi? Ať už jedete k moři nebo si budete užívat na chalupě v Čechách, určitě si chcete během volna odpočinout a načerpat nové síly. Aby všechno proběhlo pohodově a na cestách jste byli spokojení vy i vaše ratolesti, věnujte trochu energie přípravě. Máme pro vás pár tipů, které vám zpříjemní společné zážitky.

Kdy vyrazit s dětmi na dovolenou?

Pokud cestujete s malými dětmi, promyslete si destinaci i termín, v němž se na dovolenou vypravíte. Oblasti s denními teplotami nad 30 °C mohou být pro děti náročné. Navíc je třeba neustále myslet na ochranu před sluncem. Zvažte proto dovolenou po sezóně. Nejenže teploty klesnou na snesitelnou úroveň, ale z letovisek a měst navíc vymizí davy turistů, takže nad svými dětmi snáze udržíte dohled.

Dovolte dětem, ať plánují s vámi

Zapojíte-li děti do plánování, zvýšíte tím jejich zájem a postupně je povedete k zodpovědnosti i k vlastnímu úsudku. Povězte jim něco o místě, na které jedete, a ukažte jim na internetu obrázky. Nechte je, aby si samy zkusily naplánovat výlet. Pokud dětem dovolíte, aby se podílely na přípravě, stanou se z nich místo odmlouvačů malí dobrodruzi.

Jak přežít dlouhou cestu?

Na dovolené s dětmi bývá nejnáročnější cesta samotná. Pokud jedete autem, naplánujte si pravidelné přestávky. Nechte děti, ať se proběhnou a trochu rozptýlí. Na dlouhou cestu mějte vymyšlené zábavné aktivity i záložní plán. Až vás přestane bavit zpívání písniček a slovní kopaná, zachrání vás třeba přenosný DVD přehrávač nebo CD s oblíbenými pohádkami.

Důležité je dětem v autě zajistit dostatečný přísun čerstvého vzduchu, aby se jim nedělalo nevolno. S klimatizací to však nepřehánějte a raději nechte mírně pootevřené okénko. K příjemnějšími klimatu v autě vám pomohou také okenní fólie, které zabrání přístupu UV paprsků.

Cestování s dětmi letadlem

Je před vámi dlouhé čekání na letišti? Připravte na to děti předem a pomozte jim vymyslet, jak se zabaví. Při startu jim dejte vycucat bonbon – nebudou jim zaléhat uši. Během celého letu potom malým výletníkům poskytněte dostatek tekutin.

Pravidla pro pohodovou dovolenou

Úspěšně jste zvládli cestu a teď vás konečně čeká ta pravá rodinná pohoda. Jak zařídit, aby se nic nepokazilo? Dodržujte pár pravidel:

  • Vybavte se proti slunci. Ochrannými přípravky s dostatečným faktorem, ale i světlým tričkem, které si dítě může vzít do vody, kdyby se spálilo. Nepodceňujte sílu slunce a během poledního žáru ukryjte hlavičky vašich nejmenších do stínu.
  • Do vody jen pod dohledem rodičů. Pohlídejte si vzdálenost dítěte od břehu a u moře buďte opatrní dvojnásob. U neznámých břehů si nejprve prohlédněte přístup k hladině, a pokud je pokrytý kameny, ochraňte dětské nožičky speciálními botami na plavání.
  • Každé vzdálení z místa musí děti hlásit. Chcete se vyhnout planému poplachu a zběsilému pobíhání po neznámém městě? Domluvte se s dětmi, že když se budou chtít někam podívat, musí vám to vždy dopředu ohlásit.
  • Neustále nějaká zábava. Jakmile se děti budou nudit, začnou zlobit. Přitom abyste je zabavili, nemusíte vymýšlet nic světoborného. Vzpomeňte si na to, co se vám nejvíce líbilo na dovolené s rodiči, a využijte předměty, které máte kolem sebe. Děti si skvěle vyhrají třeba i s kamínky nebo s větvičkami.
  • Spokojené bříško znamená úsměv. Chystáte se s dětmi na výlet? Abyste nemuseli poslouchat ukňourané hladové krky, mějte vždy v záloze nějaké občerstvení. Svačinku můžete dětem připravit do jejich vlastního dětského batohu a ve vašem zavazadle zbyde místo na tajné zásoby.

Naučte děti zacházet s penězi

V novém prostředí děti objeví spoustu suvenýrů, které zatouží mít ve svém vlastnictví. Abyste předešli neustálému škemrání, určete jim kapesné na drobnosti, které si sami koupí. Z kapsičky na krk peníze jen tak nevytrousí. Neudělejte však chybu a kapesné jim nedávejte hned první den. Nechte je nejprve se porozhlédnout, jinak vše utratí u prvního stánku.

Dovolená v klidu a bez výčitek

A co je na cestách s dětmi vůbec nejdůležitější? Hlavně si nenechat zkazit náladu. I když nebudete zářit úsměvem úplně celý pobyt, určitě si na vaše zážitky jednou rádi zavzpomínáte, a i těm nepříjemný situacím se od srdce zasmějete.

Také už se nemůžete dočkat, až vyrazíte?