Učíme chodit dítě na nočník

internet

photo by Luiza on Flickr

Kdy začít „výcvik“?

Učit dítě používat nočník můžete začít kdykoliv mezi 18 měsícem a třemi lety stáří dítěte. Nedoporučuje se začínat dříve, protože dítě nemá ještě dostatečně vyvinutou tělesnou konstrukci a není tedy přizpůsobeno k sezení. Důležité je zapamatovat si, že každé dítě má svůj správný čas, kdy začne spolupracovat při tréninku na nočník. A jak poznáte, že je připraveno? Dítě si uvědomuje, že má mokré plenky, ví, že k čůrání právě dochází a dokáže vám to říci. Dítě pozná, kdy potřebuje použít nočník, ohlásí vám to!

Jak na to?

Přečtěte si následující rady „nad zlato“. Až budete své dítě učit se v tomto směru o sebe postarat, rádi si vzpomenete na tyto užitečné postřehy:

  • Buďte pozorní a nenechte si ujít dětské signály. Jakmile se dítě začne zajímat o činnosti spojené se záchodem, je to znamení, že přichází čas „výcviku“.
  • Ve chvíli, kdy určíte, že se bude chodit na nočník, buďte neoblomní. Na plenky zapomeňte, i kdyby váš potomek žadonil a naznačoval, jak mohl.
  • I když s vámi dítě zrovna nebude, mějte jeho „činnost“ pod dohledem. Ujistěte se, že ve školce nebo jeslích pokračuje dál a chodí poctivě na nočník, popřípadě na záchod úplně samostatně.
  • Ulehčete batoleti přechod k nezávislému životu. Vyberte mu oblečení, které se rychle a snadno svléká a zase obléká.
  • Chvalte a vyzdvihujte dětské úspěchy a neupozorňujte na chyby. Chvalte dítě na nočníku nebo záchodě. Pokud dojde k nehodě, zbytečně to nerozmazávejte.
  • Nejhorší je srovnávání, vyvarujte se ho. Pokud dítě vašich známých umí chodit na nočník už nějaký ten pátek, nenechte se tím rozhodit ani na vteřinu. Každé dítě je jiné a jak bylo řečeno v úvodu – každé batole má svůj individuální vývoj.
  • Při učení buďte v naprostém klidu a pohodě. Není třeba se znervózňovat, když to jde pomalu. Nepřenášejte zbytečně své negativní emoce na dítě a buďte pozitivní. Každého úspěchu si važte!

Seznámení s nočníkem

Zní to banálně, ale dítě možná vůbec nemusí chápat, co nočník je a musí ho dobře poznat. Do té doby ho za žádnou cenu zřejmě nenapadne jej používat k vyprazdňování. Nechte si poradit, jak postupovat při seznamování se s nočníkem:

  • Postavte nočník na nějaké viditelné místo. Nejlépe tam, kde si dítě rádo a nejčastěji hraje.
  • Nechte ho na něj posadit, hrát si s ním. Jen ať si ho osahá.
  • Zpočátku si s nočníkem bude spíš hrát, dávat na něj plyšáčky apod., to je chvíle, kdy můžete pozvolna dítě na nočník navážno posazovat.
  • Do ničeho batole nenuťte! Posaďte dítě na nočník v době, kdy víte, že budete se svojí „výukou“ úspěšní. To může být například po vyspinkání nebo v okamžiku, kdy vidíte, že děťátko tlačí.
  • Úspěchy chvalte. Pokud se „akce“ nevyvede, řekněte dítěti, že příště to určitě vyjde – buďte na pozitivní vlně a dítě tam bude s vámi.
  • Nedopusťte, aby dítě na nočníku vysedávalo víc než pět minut. Učení se pak začne míjet účinkem, protože to pro dítě bude mučení.

Nebojte se nočního močení

Noční močení není katastrofa. I když jim to přes den jde udržet silou vůle, ve spánku svůj močový měchýř děti ještě nemusí umět ovládat. Situaci nedramatizujte, pro začátek postel vybavte gumovou ochranou. Noční nehody tolerujte ale maximálně do 4-5 let věku, popřípadě konzultujte situaci s pediatrem. Nicméně věřte tomu, že dříve nebo později se situace vyřeší sama. Není třeba předčasně panikařit.