4 pořady „pro mladé“, které mohou vašemu dítěti ublížit

1. The Hills
Pokud někdo umí točit překroucenou realitu, je to americká hudební televize MTV. Jedním z nejzářivějších příkladů této schopnosti je reality show The Hills. Mezi nejvýraznější aktéry tohoto pořady patřila Heidi Montag (blondýna s gigantickým silikonovým poprsím, která se pravidelně chlubí, že umí sotva číst) její dnes už bývalý manžel Spencer Pratt – třicetiletý muž, který se chová jako rozmazlený puberťák a v reálném životě zbankrotoval, poté co vydal rapové CD o kuřecí polévce. Tento pár se mimo jiné zapojuje do světového dění tím, že kritizuje pokusy o nastolení “Nového světové řádu” a prohlašují, že teroristické útoky z 11. září byly vyvolány americkou vládou. Reality show The Hills má ukazovat reálný život mladé ženy, která se přistěhuje do Hollywoodu. V reálu jde o sérii bezduchých dialogů o ničem, proloženou divokými pitkami a sexuálními pseudohrátkami.

2. The Cribs
Autorka tohoto textu přiznává, že sama se na The Cribs kouká ráda. Ukazuje totiž spoustu krásného designu a bytů. Jde o další reality show na MTV, v níž tentokrát děti bohatých Američanů ukazují svoje luxusní příbytky. Ne že by na tom bylo něco primárně škodlivého, je však možné, že vaše dítě tak získá pocit, že pokud nemáte doma kinosál a plavecký bazén, musí se cítit méněcenné.

3. Pořady Walta Disneye
Myslíte si, že jsme se zbláznili, když chceme vašim drobečkům upřít populární kreslené hrdiny? Možná ano, ale věděli jste, že v osmdesátých letech minulého století měli animované seriály ze studia Walta Disneye přímo přetékat podprahovými sděleními? Samozřejmě, nelze brát úplně vážně hysterické jižanské matky, které v každé křivé větvi vidí mužské přirození:

Ale každopádně bylo zjištěno, že v určitých epizodách Mickeho Mouse byly ukryty i reklamy na cigarety.

4. Moje super úžasné šestnáctiny
Moje super úžasné šestnáctiny je jedna z nejkurióznějších reality show na MTV. Ukazuje extrémně rozmazlené děti extrémně bohatých rodičů. Rodiče dětem zaplatí oslavu narozenin v režii MTV, které se zúčastní některá popová hvězdička, kde padají z nebe dárky a lidé se koupou v kaviáru. Ne že by sledování tohoto pořadu nebylo extrémní zkušeností, ale vaše dítě pravděpodobně nepotřebuje vidět dívku, která hystericky řve na svou matku “Tys mi koupila modrý Bentely? Já chtěla bílý! Zničila jsi mi života, je mi líto, že jsem se vůbec narodila.”

Samozřejmě neříkáme, že když se vaše dítě bude dívat na výše uvedené pořady, zkazí ho to. Ani vás nechceme přimět, abyste jim ve sledování televize bránili. Děti jsou inteligentnější, než si myslíme a dokáží relativně dobře rozeznat televizi od reality. Pod jednou podmínkou. Že s nimi budeme o tom, co vidí, mluvit, budeme jim trpělivě vysvětlovat a budeme se jim snažit rozumět.
Každý televizní program vzniká s určitou myšlenkou, kterou můžete využít při výchově vaší ratolesti. Moje super úžasné šestnáctiny dávají skvělou příležitost k debatě o tom, jak by se k sobě lidé měli chovat, The Crib zase umožňují se nezávazně zasnít o tom, jaký byt by si kdo přál. Televizní pořady vašemu dítěti mohou ublížit. Pokud jim díky vám nepomohou.