Muž u porodu – ano či ne?

porod

photo by andrechinn on Flickr

Historie

Přítomnost muže u porodu chápeme dneska jako docela běžnou záležitost. Ještě před pár desítkami let tomu tak ale vůbec nebylo. Muž u porodu je skutečně „módní hit“ poslední doby. Historicky byla žena po porodu ve většině kultur považována za nečistou a všechny před i poporodní záležitosti vyřizovali starší zkušené ženy, porodní báby. Žena měla být vždycky především krásná a obdivovaná. Na to, jak tento estetický objekt krvácí a křičí bolestí, se muži prostě dívat nechtěli. Muž si raději přišel o den později významně potěžkat potomka a pohladit důkladně umytou a opět nalíčenou ženu. Se vznikem porodnic se přístup k narození dítěte zásadně změnil. Porod začal být chápán jako „choroba“, na kterou existuje jasný lékařský postup. Až po mnoha desítkách let, si lékaři při porodu začali všímat i rodiček a respektovat jejich přání. Zatímco na západě už vznikaly romantické filmové komedie, ve kterých nadšený otec běhá po porodním sále s video kamerou, u nás za socialismu byla přítomnost manžela u porodu naprosto vyloučená.

Dnes už je to na zvážení každého páru. Nicméně představa o tom, jak vlastně porod vypadá, zůstává pro mnoho mužů značně zkreslená právě díky zmíněným americkým filmům. Pohled na rodící ženu totiž není vůbec romantický a pro muže nemusí být vůbec jednoduché to ustát. A to doslova. Slabším povahám se přítomnost u porodu vůbec nedoporučuje, protože nemocniční personál nemá zájem se kromě rodící matky starat ještě o omdlévajícího tatínka. To už ale přichází na řadu mužská ješitnost s otázkou: “ To jsem nějaký srab, abych se nezvládl dívat na porod?“

Otcové, kteří se porodu zúčastnili, se nejčastěji shodují na tom, že nejhorší je bezradnost. Milovaná žena příšerně trpí a muž se na to může jenom koukat, podat ručník a maximálně opak pořád dokola, že „to bude dobrý“. Samotný okamžik narození potomka prožitý společně ruku v ruce ale často všechno vykompenzuje. Přesto se ale muži do porodnic většinou moc nehrnou a dorazí jen na přání matky.

 

Jaké je tedy rozhodnutí? Muž u porodu ano nebo ne?

 

Pro

  • Společné prožití jedné z největších životních událostí zásadně posiluje vztah a na chvíli, kdy čerstvý otec přestřihl porodní šňůru, nikdy nezapomene.
  • Existují odborné knihy a poradny, které i muže na porod připraví, tak aby byl skutečně nápomocný.
  • Muž má jistotu, že udělal vše, co bylo v jeho silách.
  • Z porodního sálu můžete koneckonců kdykoliv jednoduše odejít a počkat na chodbě.

 

 

Proti

  • Pohled na rodící ženy může být traumatizujícím zážitkem. Žena se může muži někdy doslova znechutit.
  • Nervózní a nepřipravený otec na sále může začít zmatkovat a vytvářet tak jen další problémy.
  • Nepřítomnost muže u porodu se nijak neprojeví na další výchově dítěte, a když tak spíše pozitivně.
  • Porod je ženská záležitost a chlap s ním stejně ve finále nic neudělá a jeho průběh nijak neulehčí.

 

Nakonec je celkem jedno, co si myslí muž, protože vždycky rozhoduje žena. Pokud matka partnera u porodu mít nechce je naprosto správné ženin názor respektovat. Jestli partnerka na přítomnosti chotě naopak trvá, měl by se to muž snažit respektovat a s ženou na sále zůstat. Chlapům se na porod opravdu moc koukat nechce a i když se domluví, že u porodu budou, často si to na poslední chvíli rozmyslí a raději nervózně pochodují po čekárně.