Dejte přednost „vymakanému“ batohu
První, co všem probleskne hlavou, když je řeč o výbavě pro prvňáčka, jsou školní batohy. O nich toho bylo napsáno už dost, ale lze si o nich povídat donekonečna. Protože vždy se objeví nové poznatky a tipy, o kterých jste možná ještě neslyšeli. Pojďme si ale shrnout, co všechno by vás při výběru mělo zajímat.
- Celková stavba batohu – velikost, jak jsou tvarována záda batohu a šířka popruhů – páteř má dítě jen jednu, proto o ni pečujte s batůžkovou kulturou.
- Těsně v závěsu za stavbou batohu jsou bezpečnostní prvky, což zahrnuje barvy, reflexní elementy, odrazky apod. Díky bezpečnostním prvkům bude vidět školáček i za zhoršených světelných podmínek.
- Dbejte na to, aby budoucí batoh prvňáčka měl dost přihrádek na svačinky a pomůcky. Bez vyztuženého dna batoh rozhodně nekupujte. Nezapomeňte na termokapsu na svačinu, prostor pro jmenovku, rozvrh nebo speciální kapsu na láhev s pitím.
- Zajímat by vás také měl design. Proto se vyplatí brát dítě s sebou na nákupy. Začínající školáček si vybere batoh s obrázkem, který je mu nejbližší. Školní batůžek by měl být rozhodně pozitivně laděn, což působí na dětskou psychiku. A věřte tomu, že do školy se pak bude těšit ještě víc!
Vybírejte z nové kolekce CHILLI 2011 na eshopu Topgal.
Penál jako základní pouzdro na pomůcky
Bez penálu by totiž všechny pomůcky jen ležely ladem skladem. Ačkoliv často to tak nakonec dopadne i u samotného penálu. Proto je třeba koupit takový, kam se prostě naházet věci nedají a neodvádí pozornost školáčka od vyučování.
Nejprve z výchovných důvodů kupte obyčejný prázdný penál. Ten se pak doplní podle instrukcí učitele, co se pomůcek týká. Rozhodně mívá neblahý vliv na kázeň, když rovnou pořídíte dítěti čtyřpatrový penál s hromadou pastelek a fixů.
- Musí být pevně šitý,
- s kvalitním zipem (aby měl penál nějakou životnost),
- vícepatrová pouzdra mají být pevně slepená dohromady,
- vyzkoušejte si, jak dobře jsou přišitá poutka na tužky uvnitř penálu.
U penálu zkrátka platí „dvakrát měř, jednou řež“. Prověřte si kvalitu penálu i tak, že si přinesete do obchodu tužky, které hodláte do penálu dávat – musí tedy vše nasvědčovat a odpovídat penálové velikosti a prostoru.
Nožičky jako v bavlnce – přezůvky
I bez učitelského seznamu je vám asi jasné, že se bez bačkor vaše dítě neobejde. Proto se o jejich koupi můžete začít zajímat rovnou. Kultura přezouvání ve školním prostředí bude vaši ratolest provázet ještě po mnoho let, tak si nepokazte začátky:
- Ne nadarmo se říká mít se jako v bavlnce. Když se rozhodujete o materiálu, dejte na textilní přezůvky – bavlněné nebo manšestrové. Syntetické látky spolu s koženými bačkorami vypusťte z hlavy, noha se v takovém materiálu nadměrně potí.
- Tvarově musí boty odpovídat nožičkám vašeho dítěte, to je jasné. Zkoušejte, zkoušejte, zkoušejte! Obuv by neměla padat z nohy a ani by se neměl materiál moc napínat. Uchycení přes nárt najdete buď v podobě gumiček nebo nastavitelných pásků na suchý zip.
- Má vaše ratolest v pořádku klenbu chodidel? Pak by jí neměla plochá stélka boty ublížit. V opačném případě pro děti s náběhem na plochou nohu se doporučuje tvarovaná stélka.
- Kontrolujte podešev botičky, ať si vaše děti bačkory neochodí. To už by si moc vesele nevykračovaly. Preventivně si určitě čas od času botky prohlédněte, aby nedocházelo k případným deformacím školákova chodidla.