Saunování s dětmi aneb proč je brát s sebou

Výhody saunování

  • Sauna zaručuje prevenci proti onemocnění horních dýchacích cest.
  • Pobyt v horkém prostředí a následné zchlazení pomáhá posilovat celkovou imunitu dítěte.
  • Saunování stimuluje látkovou výměnu.
  • Celkově napomáhá sauna úplné relaxaci těla a pročistění organismu.

Kdy s dítětem vyrazit?

Těsně před nástupem do mateřské školy, okolo tří let, mohou děti začít navštěvovat saunový svět s vámi. Od té doby jsou dost velké na to, aby v horkém prostředí vydržely bez újmy. Zdravým dětem, kterým nedělá problém koupat se v horké i chladné vodě a nejsou příliš náchylné k nemocím, bude pobyt v sauně určitě dělat jen dobře. Kojenci se mohou také účastnit saunových procedur, v tomto choulostivém věku se ale doporučuje relaxace v domácí sauně pod neustálým dohledem.

Jít s malými dětmi do veřejné sauny je riskantní. Jejich „živelnost“ a zvídavé otázky by snadno mohly vyrušovat z relaxace ostatní návštěvníky, a proto je vhodné, když se domluvíte se skupinou dalších rodičů a objednáte si saunu jen pro sebe. Vyhnete se tak zbytečným nepříjemnostem.

Jak na to, abychom dětem neublížili.

Jak dlouho a v jaké teplotě byste se s dětmi měli saunovat? Není překvapením, že děti se zahřívají mnohonásobně rychleji než dospělí. Z toho důvodu byste pobyt s dětmi neměli prodlužovat na déle než 5 minut a pokud jde o batolata, tak i 3 minuty je pro ně víc než dost.

A co teplota?

Nejteplejší místo v sauně pocítíte přibližně ve výšce 175 cm, kde se teplota pohybuje okolo 90 stupňů. Spodní část kabiny je pro vaše ratolesti nejlepší, 90 centimetrů nad podlahou dosahuje horko asi 65 stupňů Celsia – zde se usaďte se svými dětmi. Pečlivě se v sauně o děti starejte, zvlášť jsou-li ještě malé, držte je v náručí, aby na ně teplo příliš nesálalo. Batolatům stačí jediné prohřátí, větším dětem dopřejte prohřátí i zchlazení vlažnou vodou dvakrát po sobě.

Jak při saunování dětí postupovat?

  • Předtím než vstoupíte s dětmi do „horkého ráje“, osprchujte je pouze vlažnou vodou, ledová by byla příliš agresivní.
  • Jako doprovod bedlivě kontrolujte, jak vaše ratolest snáší teplé prostředí. Při jakýchkoliv obtížích ihned opusťte saunu.
  • Až se děti dostatečně prohřejí, ochlaďte je pod proudem vlažné vody. Hlavu nenamáčejte! Čerstvý vzduch také kvalitně ochladí, je to skvělá alternativa pro starší děti.
  • Po kvalitním „vysaunování“ přijde na řadu usušení těla i vlasů. Následný odpočinek na lehátku je už jen třešničkou na dortu. V této odpočinkové fázi se doporučuje podat dítěti ovocnou šťávu nebo minerální vodu na doplnění tekuti n.
  • Bez pravidelných návštěv sauny by prohřívání a následné zchlazení jednou za čas nemělo cenu. I kdyby to mělo být jednou do týdne, určitě choďte s dětmi do sauny v pravidelných intervalech.
  • Pro stoprocentní bezpečí vašeho prcka jej můžete nechat vyšetřit u pediatra, zda je na saunové podmínky připravený.

Rozhodnutí je na dětech

Ačkoliv si saunu mnoho dětí pochvaluje, ne každé to ocení. Relaxace v sauně by rozhodně pro dítě neměla představovat stres a povinnost. V první řadě se vždy ohlížejte na to, jestli vaši ratolest saunové radovánky vůbec baví – škála dětských aktivit je téměř nevyčerpatelná, a tak sauna nemusí být jediným možným potěšením.