Proč je moje dítě obézní

jídlo

photo by sean dreilinger on Flickr

V tom, zda bude vaše dítě obézní nebo ne, hraje roli:

  • Genetika,
  • stravovací návyky,
  • životní styl rodiny,
  • skladba jídelníčku.

Jedná se o jediné skutečné příčiny toho, proč má váš potomek nadváhu. Je jednoduché říci, že nadváhu máte v rodině a dál už se problémem nezabývat. Zkuste ale jít až ke kořenům toho, proč i ostatní členové rodiny mají vyšší podíl tuku v těle.

Stravovací návyky a životní styl rodiny

Každý v životě musí hrát s kartami, které mu byly dány. Genetika se sice nedá úplně porazit a nelze popřít, že existují lidé s většími sklony k obezitě, ale vhodným životním stylem se dá vliv dědičnosti zmírnit. Málokterý rodič si uvědomuje, že mnohem větší roli často hraje jejich vlastní špatný životní styl, který nevědomky přenášejí na své dospívající děti. Nesnídáte? Večeříte v pozdních hodinách těžká jídla? Obědváte ve spěchu? Nic není horší, než zanedbávat jídelní rituály. Naučte své děti snídat ráno společně u stolu, nachystejte oběd a dejte si alespoň patnáct minut na každé jídlo. Vaše dítě by mělo pochopit, že jídlo není nutnost nebo něco, co zahání vlčí hlad, ale že jde o rituál, kdy se všichni sejdete a v klidu se nasytíte.

Připravujte svačiny pravidelně

Často děti tloustnou, když nedostávají do školy svačiny. Zdá se vám to přitažené za vlasy? Školní automaty na svačiny, které nabízejí sladké limonády, čokoládové tyčinky nebo bagety s majonézou, se rozhodně za prospěšný životní styl označit nedají. A ty právě platí za náhražku za domácí svačinky od maminky. Raději si přivstaňte o čtvrt hodinky dříve a připravte svým malým svišťům chleba s rajčetem. Pak už nebude důvod, proč utrácet za nesmysly ze školních automatů. Hlavně se vaše dítě naučí pravidelně jíst svačiny a doplňovat tak rovnoměrně energii po celý den. Nezapomeňte však vždy doplnit dětskou svačinku o kousek zeleniny nebo ovoce.

Příjem a výdej energie v rovnováze díky sportu

Rodiče obézních dětí obvykle zapomínají své dítě podpořit ve sportovních aktivitách. Snadno se pak tvoří tukové polštářky,když zůstává v těle přebytek kilojoulů. Sport spolehlivě vyžene z těla přebytečné kalorie, a tak přihlaste svou dceru na tanečky a syna na fotbal. Možností je spousta, a když nebude vaši ratolest bavit fotbal, může chodit třeba na stolní tenis, basket, florbal a jiné. Odežeňte své děti od počítačů a televize!

Jak tedy zařídit, aby vaše dítě zhublo už nastálo?

  • Váš potomek by se měl vážit jen jednou za týden. Doporučený úbytek se pohybuje okolo půl až jednoho kila za týden. Dvě kila jsou už moc a jojo efekt by si s vámi brzy mohl nehezky pohrát.
  • Základem je nemít hlad, tělo si pak přestane spontánně dělat tukové zásoby na horší časy. Dělejte svým dětem malé svačiny a dohlédněte, aby jedly pětkrát denně.
  • Doplňování tekutin neznamená doplňování kalorií. Nenechte, aby děti pily denně litry slazených limonád. Čaje, voda a džusy v rozumné míře podpoří nový zdravý životní styl vašich dětí.
  • Dohlédněte, aby vaše děti jedly naposledy dvě až tři hodiny před spánkem. Do té doby zaručeně vytráví a nebudou přibírat. Pokud budou vysloveně trpět hladem, na zasycení postačí kedluben nebo paprika – jsou minimálně kalorické a dětský organismus nijak na noc nezatíží.