photo by juplife on Flickr
Jak a kde se nejčastěji děti zraní
Typy úrazů a nebezpečných situací se liší věkem. Doma dítě do jednoho roku padá nejčastěji z postele, popálí se, kousne ho pes anebo si hračky strká do pusy. Děti v předškolním a školním věku už se pohybují více mimo domov, a tak úrazy nastávají venku – na hřišti, na stromě, při sportu atd., většinou spadnou a něco si zlomí.
Věk dítěte je ukazatelem toho, na co si u něj dávat pozor. Stačí chvilková nepozornost rodičů a může dojít k nevratnému úrazu. Tak jako děti nedomyslí, co se stane, když spolknou svojí hračku, tak stejně tak je musí rodiče kontrolovat a předvídat místo nich. Dítě ještě neumí odhadnout situaci předem, od toho jsou tu rodiče.
Jak se pojistit proti úrazům doma – bariéry
- Dejte nástavec na okraj varné desky sporáku, aby vaše ratolest nedosáhla na horké hrnce na plotně a nepřevrhla je. Takový kryt by neměl chybět v žádné rodině, kde jsou děti.
- Ani hrany stolů nenechte bez povšimnutí. Nakupte si domů ochranné kryty, které zabrání tomu, aby se vaše děti o ostré hrany stolů poranily. Kryty se prodávají většinou jako samolepící, a tak se nemusíte bát složité instalace.
- Zásuvky jsou věčným tématem, co se týká dětských úrazů. A tak není s podivem, že se v obchodech rozmáhají bezpečnostní kryty na zásuvky vyrobené z plastu. Kryty se pouze do zásuvky zatlačí a je jasné, že elektricky proud nikoho už nemůže ohrozit.
- Důležitým domácím pomocníkem proti úrazům je i závora na schody. Ta je vhodná pro ochranu dětí do věku 24 měsíců. Zámkovým mechanismem ji lze otevírat na obě dvě strany. Závoru můžete využít i v kuchyni, na terase, balkóně nebo v garáži.
- Koupelna také patří mezi rizikové oblasti. Vybavte si koupelnu protiskluzovými podložkami. Malé děti rády poskakují, hrají si ve vaně a po celé koupelně, a tak by snadno uklouzly. Samolepící barevné protiskluzové podložky se obvykle vyrábějí z plastu a jsou skvělou prevencí úrazu v koupelně.
Myslete dopředu, co by se mohlo stát
- Malé děti jsou zvídavé. Po všem se natahují, všechno touží vyzkoušet. Zajistěte ubrus na stole a hrnky s teplým nápojem nenechávejte na okraji stolů.
- Ve vaně nenechávejte děti bez dozoru, stejně jako se mohou topit a uklouznout, mohou se také opařit.
- Z dohledu a dosahu dětí odstraňte všechny chemické přípravky, které by mohly dětem způsobit otravu. Co takhle čistící přípravky, hnojiva do kytek nebo léky? S nimi by se váš potomek snadno otrávil. Zamkněte nebezpečné látky do šuplíků nebo skříní.
- Starší děti docházejí k úrazům ve škole nebo venku v zápalu hry. Děti se rády předvádějí, skáčou přes lavice, šermují s kružítkem apod. Důsledky si asi umíte domyslet sami. Ale i v tomto případě lze nešťastným incidentům předcházet. Promluvte si s dětmi o tom, aby na sebe dávaly pozor. Incidentům zabráníte také tak, když dítěti koupíte vhodné přezůvky, na kterých se „nezabije“ a cvičební úbor na tělesnou výchovu, v němž si neublíží.
- Jede váš syn nebo dcera na kolečkové brusle nebo kolo? Asi víte, co vám poradíme – helmy a chrániče vhodných velikostí. Neriskujte zbytečně! Spousta věcem se dá zabránit zodpovědným přístupem.