Svačinky – jak na ně

Ještě než přijde na řadu svačina

Dopolední svačina má svou kamarádku, bez které to nikdy nezvládne na 100 %. Je jí snídaně! Již v roce 2006 ukázal průzkum „Tajemství školních svačin“, že 38 % třeťáků snídá velmi nepravidelně, nebo vůbec. A odborníci stále bijí na poplach: dětské stravování je na velmi nízké úrovni. A to má za následek dětskou nadváhu a obezitu, sníženou imunitu, ale také malou schopnost soustředit se, učit se a podávat ve škole kvalitní výkony.

Ale zpět ke snídani – bez ní zkrátka není den. Veďte děti od malička k tomu, aby snídaly každý den (a sami jim jděte příkladem). Snídani neodbývejte. Zařaďte do ní ovoce a zeleninu, mléčné výrobky, pečivo. Pozor na nadměrné množství cukrů a živočišných tuků.

Nejčastější chyby

„Už jsi velký, něco si kup.“ Asi nejzásadnější problém dětského stravování – svačinu si nenosí z domova, ale mají si ji opatřit sami. Opravdu věříte tomu, že si koupí něco vhodného? Děti se rozhodují podle chutí, nikoli podle toho, co jim skutečně prospěje. Výsledkem je nadměrná konzumace cukrů, solí, nevhodných tuků a především značně nevyvážená strava.

svačinka

photo by Melissa on Flickr

„Tady máš ke svačině čokoládovou sušenku.“ I když dítěti připravíte chutnou a zdravou svačinu, pokud bude mít možnost, dá přednost sladkosti. Její negativní vlastnosti už jsme ale zmínili – zahltí cukry, nedodá živiny, poskytne krátkodobý příval příliš velkého množství energie.

Správná svačina obsahuje:

Svačina by měla vlastně být v lecčem podobná snídani. Jen o něco méně energická – zatímco snídaně má pokrýt asi 20 % celkového denního příjmu energie, svačina se na něm podílí asi 10 – 15 % – dohromady tedy 1/3 celkového příjmu.

Chybět tedy rozhodně nesmí ovoce a zelenina jako zdroj vlákniny a vitamínů, mléko a mléčné výrobky (ideální jsou například ty kysané) jako zdroj vápníků a imunitu podporujících probiotických kultur. Dále určitě přidejte tuky, margarín a máslo by jste měli pravidelně střídat. Tyto tuky je vhodné doplnit bílkovinou, tedy například plátkem kvalitního sýra, nebo šunky.

Pozor! Příliš vhodný není tavený sýr, který obsahuje velmi vysoké množství soli a navíc fosfáty, jež negativně ovlivňují schopnost vstřebání vápníku.

Vše doplňte pečivem, či cereáliemi. Pečivo můžete podávat i bílé. Ba co víc, pro děti není výhradně celozrnné pečivo vhodné, neboť pro ně představuje příliš velkou, nestravitelnou dávku vlákniny. V případě cereálií dbejte na množství cukru v nich obsaženém.

… a pár tipů na závěr

Snažte se dětem svačinu ozvláštnit. Obyčejný jogurt je nuda, zkuste do průhledných skleniček střídavě navrstvit nakrájené ovoce, jogurt a cereálie. Bude to dobře vypadat i chutnat.

svačinka1

photo by Melissa on Flickr

To samé platí o obyčejném rohlíku. Sem tam ho nahraďte třeba tortillovým wrapem. Místo každodenní plátky šunky a sýra přidejte jednou za čas tuňáka, natrhané kuřecí maso, mozzarellu, … Nebojte se dětem dávat i saláty – zeleninový, těstovinový, luštěninový.Vyhrajte si s designem. Pořiďte, nebo vyrobte dětem zajímavé sáčky a obaly na svačiny, jmenovky nebo veselé vzkazy.

A nezapomínejte na pití! Děti by denně měly vypít zhruba 2 litry vody. A opět platí: k pití děti motivujte – i krásná lahev na pití dokáže divy!

Jak se Vám líbí lahvička s obrázky od Topgalu? Podívejte se na naše stránky, najdete ji v sekci příslušenství pod označením TOP 139.