Jak naplánovat dětem prázdniny?

Hlídání od babičky nebo ve družině?

Kdo má tu možnost, tak využívá služeb prarodičů. Nestává se, že by si na svá vnoučata neudělali čas. A tak společně s dětmi jezdí na chalupu, výlety anebo zkrátka jen chodí na koupačky. Nespornou výhodou hlídání babiček a dědečků je to, že patří do rodiny. Dětem se dostane maximální péče a láska, která dočasně nahradí pozornost rodičů, co nemají čas nebo odjeli na dovolenou sami. Pokud nemůžete děti dát k prarodičům, využijte svých blízkých přátel a tetiček, které mohou také zdatně nahradit mateřskou péči.

Tou nouzovější variantou na hlídání bývají školní družiny nebo školky. Většina škol nechává otevřenou družinu dopoledne, ale zase nefunguje jídelna. Co navíc dělat s dětmi odpoledne? Tady se opět nabízí hlídání od známých nebo chůvy, holt bez toho to asi nepůjde. Malé děti z mateřských škol to mívají určitě jednodušší, protože školky fungují naplno i přes letní měsíce.

Když pracujete celý den, využijte příměstský tábor

Ještě jste neodjeli na dovolenou, ale potřebujete, aby měla vaše ratolest přes den nějaký program? Nestojí to moc peněz a dítě se zabaví na celý den. Příměstský tábor se o dítě postará včetně jídla a prvotřídní zábavy. Musíte své dítě pouze ráno odvézt na místo určení a večer si jej zase vyzvednout. Některé tábory jsou dokonce tematicky zaměřené, a tak lze využít zálib vašeho dítěte. Nejen že se setká s vrstevníky stejných zájmů, ale také se přiučí něčemu novému. Zájmové organizace pořádají příměstské tábory skoro v každém městě.

Příměstský tábor představuje pro rodiče mnoho výhod:

  • Dítě neposílají nikam na delší dobu, každý den si ho berou zpátky domů.
  • Nejedná se ani o drahou záležitost. Za strávený den v táboře zaplatíte zhruba sedmdesát korun.
  • Docházka do příměstských táborů není nijak limitovaná, naopak je charakteristická svou pružností. Stačí jen jeden den dopředu nahlásit, že dítě nepřijde, případně že se dostaví.

Výměnné pobyty a jazykové tábory

Děti školou povinné určitě alespoň jednou dostaly nabídku na výměnný pobyt do zahraničí. I když jde jen o zájezd do Německa, vaše dítě to ocení. Za podmínek, že pojede se svými kamarády, si užije každý den plný výletů a nových zkušeností. A co si budeme povídat – šplhne si u učitelů a možná své zkušenosti z cizojazyčného prostředí kladně uplatní v budoucnu.

Ani prázdninové jazykové kurzy typu English Camp nejsou k zahození. English Camp je další skvělou příležitostí, jak se mohou děti zdokonalit v cizím jazyce. V tomto případě sice nepojedou za hranice, ale budou celou dobu na táboře v kontaktu s rodilými mluvčími, profesionálními lektory. Zábavnou formou se dozvědí něco nového a vy se o své prcky nebudete muset bát, budou pod dobrým dohledem.

Při výběru letního tábora dejte na doporučení svých známých, pokud vaše dítě vyloženě jede „naslepo“ a ne v rámci zájmového kroužku. Pro jistotu se domluvte s rodiči kamarádů vašeho dítěte, zda by nejeli s ním. Ve více lidech se to lépe táhne a v cizím prostředí se bude vaše ratolest cítit bezpečněji s kamarády. Čtrnáctidenní tábory sice nepatří mezi levnou dětskou zábavu, zato naučí vaše dítě samostatnosti. Uvidíte sami.