Jak najít hlídání pro děti

Ať už si chcete jen čas od času užít příjemný večer ve dvou, vracíte se do práce nebo máte neodkladné vyřizování, v životě všech rodičů se čas od času vyskytne okamžik, kdy potřebují pohlídat dítě. Ne vždy chtějí (a mohou) využívat pomoc babiček. Jak se v tu chvíli o potomka postarat, aby nestrádal, jako rodiče jste měli čisté svědomí a zároveň hlídání nezruinovalo vaši peněženku?

Ideální péče o dítě v každém věku

V případě nejmenších dětí a miminek se obvykle jedná především o **krátkodobé hlídání**. Maminka s tatínkem si zajdou na večeři nebo do kina, o něco odpočinutější se pak vrátí zpátky do své rodičovské role. Ženy dnes také žijí aktivnějším životem a potřebují zajistit péči o dítě, když si nechávají upravit vlasy, jdou na kosmetiku nebo cvičit.

Nejdůležitější schopností, kterou by chůva dítěte v tomto věku měla mít, je odborná znalost první pomoci a „fyzické“ péče o dítě. Tu nejčastěji mají **dětské zdravotní sestry** nebo **studentky medicíny**.

Nároky na chůvu pro **starší děti** jsou již odlišné. Váš potomek vyžaduje více pozornosti a rozmanité aktivity, velmi důležitý je také vztah dítěte a osoby, která ho hlídá. Dost možná bude individuální péče o dítě hlavně **alternativou docházky do mateřské školky**, kam dítě třeba chodit nemůže nebo ho tam nechcete umístit.

Pro **mladší školáky** pak rodiče hledají například někoho, kdo bude dítě vyzvedávat z družiny nebo vodit na kroužky. V případě potřeby je také výhodné, pokud chůva zvládne i **školní přípravu** s dítětem. Může se jednat například o dívku, která má mladší sourozence, tím pádem je větší pravděpodobnost, že to s dětmi umí.

Vztah dítěte a chůvy je základ

Tím nejdůležitějším hlediskem, které o výběru „hlídačky“ pro vaše dítě rozhoduje, je jejich **vzájemný vztah**. Každý dokáže získat potřebné praktické dovednosti, pokud si ale chůva a vaše dítě budou skutečně rozumět, je to velmi cenný bonus a můžete tak mnoho získat.

Konkrétní chůvu pečlivě vybírejte

Během rozhovoru s kandidátkou na práci sledujte, **co ji nejvíc zajímá**. Pokud je to samotné dítě, jeho zájmy, hračky, chutě a záliby, máte téměř vyhráno. Jestliže se ale ptá především na výši platu, není možná její zájem o dítě až tak vřelý. Můžete se také zkusit zeptat, jak by chůva řešila určitou **modelovou situaci**.

Vyberte si chůvu přes agenturu, pokud:

– hledáte jen krátkodobé hlídání, například na jeden večer,
– chcete pečlivě prověřenou osobu, která má psychotesty, pojištění, kurzy,
– nevadí vám trochu si připlatit.

Hledejte na vlastní pěst, jestliže:

– chcete ušetřit,
– věříte, že nejlépe uchazečky prověříte sami,
– máte známé, kteří vám mohou někoho doporučit.

Je vhodné, aby **první hlídání** dítěte probíhalo ve chvíli, kdy jsou blízko rodiče. Dítě bude klidnější a vy budete mít průběh prvního vážnějšího setkání dítěte s chůvou **plně pod kontrolou**. V ideálním případě se takové hlídání odehrává ve vašem bytě, vy něco děláte v jedné místnosti a chůva pracuje ve druhém pokoji s dítětem.

Pokud je vše v pořádku, chůva se postupně stane téměř dalším členem vaší rodiny. Na dítě bude mít obrovský vliv, pokud jste její výběr nepodcenili, několikanásobně se vám to vrátí.