Zlobí vaše dítě? Naučte se správně ho potrestat

Plané výhružky ztrácí účinnost

Děti jsou chytré a rychle se učí. Jakmile pochopí, že vaše výhružky jsou pouhá slova a jim vlastně žádné nebezpečí nehrozí, budou zlobit o to více. Dětem je zapotřebí stanovit pevné hranice a dát jim jasně najevo, kam už zajít nesmí. Proto hrozbu trestu používejte jako skutečně poslední varování a pokud dítě zlobit nepřestane, uskutečněte ji.

vzdor

photo by GerryT on Flickr

Nechte dítě, ať pozná důsledky svých činů

Rozbíjí vaše dcera jednu hračku za druhou a váš syn zase hází věcmi všude kolem? Naučte je, že každé jejich chování s sebou nese následky.
Nejprve dítě varujte, ať zlobení nechá, jinak mu hračku seberete a už mu ji nevrátíte. Případně jestli hračku rozbije, už mu jinou kupovat nebudete. A své výhružky splňte.

Hodil synek autíčko přes celý pokoj? Autíčko mizí a už se neobjevuje. Ulomila dcerka panence ručičku? Smůla, novou panenku nedostane, musí si hrát s tou rozbitou. Jen tak se děti naučí přijímat zodpovědnost za své činy.

Tresty

Máte pocit, že za některé své skutky vaše dítě zkrátka zaslouží trest? Potrestejte ho. Nikoli však fyzicky! Dětští psychologové se shodují, že tělesný trest v dítěti probouzí pouze strach z rodiče a sklony ke vzdorování, rozhodně jim ale nepřináší ponaučení, proč nemají to či ono dělat.

Mnohem přínosnějším trestem pro dítě je domluva od rodiče a především pak náprava způsobeného. Počmáralo vaše dítě zeď? Nechte ho ji umýt. Pokud to není možné, uložte mu podobnou práci – mytí auta, nádobí, utírání prachu a podobně. Zničil váš potomek nějakou věc ať už doma, nebo třeba svému kamarádovi? Bude ji muset splácet ze svého kapesného.

Neomezujte tresty jen na domácí vězení

Vždy se snažte být spravedliví, ale důslední. Při vymýšlení trestů buďte kreativní a ukládejte takové úkoly, které dítě skutečně „poučí“. Lásku dítěte neztratíte, ale dáte mu jasně najevo, kde je jeho pozice a jak se smí chovat. Vždy pamatujte na to, že to vy jste hlavou rodiny a řídíte ji, nikoli vaše dítě.