Jak se učit a nemučit

V mnoha příručkách se dočtete, že dítě je zapotřebí k učení motivovat, jinak nebude dosahovat ani zdaleka tak dobrých výsledků.

Otázkou ale zůstává, jak jej motivovat?

skola_unava_uceni

Důležitá rada zní: probuďte zájem!

V ideálním případě nadchne vaši ratolest už učitel ve škole a dítě bude k samotnému učení přistupovat s mnohem větším elánem. Pokud jste na tak skvělého vyučujícího nenarazili, je řada na vás. Dětem neslibujte odměny, měly by pocit, že se učí pro vás, pro odměnu, ale nikdy by pořádně nepochopily, že učení je potřebné pro ně samotné.

  • Pomocník při učení

Novopečeným školáčkům může při učení klidně pomáhat jejich milovaná hračka. Může mu podávat psací potřeby, radit, co má dělat, ale pozor – nikdy nesmí za dítě úkol přímo udělat!

7658268052_13aaf66e0b_n

  • Věnujte mu patřičnou dávku pozornosti

Dejte dítěti jasně najevo, že jeho nově nabyté vědomosti vás zajímají. Nechte ho, ať vám poví všechny zajímavosti, které se ten den dozvědělo. Znalosti nabyté ve škole mu můžete pomoci rozšiřovat různými encyklopediemi pro děti nebo třeba vhodně podanými dokumenty, které dítě zaujmou.

Ale i tady platí, že ho do těchto aktivit nesmíte nutit, abyste mu celý proces učení neznechutili.

  • Propojujte školu s praktickým životem

Vysvětlete vašemu školákovi, že učení není jen nepříjemná činnost, ale běžně se mu může hodit. Navíc se nemusí učit jen nad knihami, ale vše může procvičovat i během běžného dne.

U předmětů, které denně potkává, si může určovat písmenka, která se ve slově objevují, později přijde řada i na mluvnické kategorie (rod, číslo, vzor). Na praktických pokusech dětem zase krásně vysvětlíte matematiku, přírodovědu, fyziku či chemii a ještě si užijete spoustu zábavy.

  • Respektujte individuální potřeby

Ani ta nejlepší příručka vám však nikdy neposkytne univerzální návod na to, jak se s dítětem učit. Každému vyhovují trochu jiné podmínky.

Obecně lze asi říci, že zatímco chlapci se snáze učí vizuálně a raději si čtou a prohlížejí, dívky vše vnímají více sluchově, takže je pro ně vhodné hlasité předčítání či poslouchání učiva třeba na MP3 přehrávači.

Ať je to v případě vašeho dítěte tak, či onak, umožněte mu, aby se učení věnovalo v té nejpřijatelnější podobě.Jaké tipy a triky se při učení s dětmi osvědčily vám?