Děti a kapesné

Marissa Coloring Piggy Bank

photo by james.thompson on Flickr

Jaká je rozumná částka?

Mladším školákům by měly peníze vystačit na drobnosti jako jsou sladkosti, pití nebo různé hračky. Jim tedy stačí desetikoruny (například dvacet až čtyřicet korun týdně), starším už dávejte ale stovky. Je to jednoduché, starší děti mohou už nakupovat drobné dárky, 500 korun za měsíc by mělo být maximum za předpokladu, že dětem připravujete svačiny, platíte obědy i mobil. A středoškoláci? Tam je to hodně individuální. Není rozumné částku výrazně navyšovat, když dítě přechází ze základní školy na střední, aby pak neutrácelo za zbytečnosti. Víc než tisíc korun měsíčně by středoškolák dostávat neměl.

Neustupujte dětem zbytečně

Často se stává, že dítě silně zatouží po nějaké věci, kterou si samo nemůže dovolit. Jediným schůdným řešením pro něj je zajít za vámi a tu věc od vás vyloudit. Nic mu nekupujte, ani mu nepřidávejte peníze, když se mu zrovna zachce. Trpělivě dítěti vysvětlete, že pokud si chce koupit například oblíbené bonbóny, musí si na ně ušetřit a počkat nějaký čas. Pokud každý týden dokáže ušetřit určitou částku peněz, můžete ho odměnit. Na konci týdne darujte speciální prémii, podle toho, kolik váš potomek ušetřil. Je to jako kdybyste připisovali úroky z vkladů bance. Dítě pak začne uvažovat ekonomičtěji.

Buďte přesní a zaveďte si systém

Není nic divného na tom dát si do mobilu upomínku, že musíte dítěti dát měsíční kapesné. Určete sobě i synovi nebo dceři přesný den, kdy budou dostávat peníze a neměňte toto datum libovolně. Dítě si musí zvyknout na určitý režim. Díky tomu se vaše ratolest s penězi zařídí dopředu a naučí se s nimi hospodařit tak, aby jí na měsíc vždy vystačily. Systém kapesného je takovým malým exkurzem do světa dospělých. Dítě si začíná přivykat zodpovědnosti za své finance.

Kapesné ani jako odměna, ani jako způsob trestu

Nevybočujte ze zaběhnutých kolejí jen proto, že nosí děti špatné nebo naopak dobré známky. Ani to, když doma odmlouvají, by nemělo být důvodem měnit výši nebo frekvenci kapesného. Peníze by neměly být podmíněny dobrým chováním, ale měl by působit jako pravidelný příjem peněz, se kterým si musí potomek určitým způsobem poradit. Kapesné je vzájemná dohoda, a pokud se bude měnit v závislosti na chování dítěte, tak nikdy skutečně nepochopí jejich hodnotu a to, proč je dostává.

Je kapesné opravdu nezbytné, a pokud ano, tak v jakém věku?

Názory se různí. Určitě neexistuje univerzální řešení a je pravda, že všude se otázka kapesného řeší jinak. Z psychologického pohledu je podle některých odborníků vhodné dávat kapesné dětem od 6 let. V tomto věku, věřte tomu nebo ne, jsou děti schopné již vnímat princip kapesného. Někteří psychologové a rodičové se od kapesného ale distancují a peníze dostávají děti jen o Vánocích nebo narozeninách. Otázka je, zda se takovým přístupem u dětí nepodporuje závislost na rodině. Někteří odborníci tvrdí, že se pak dítě těžko finančně odpoutává od rodičů. Záleží také na povaze a přístupu rodičů i dětí… Co myslíte vy?