Dobrá zpráva je, že jízda na kole se opravdu nezapomíná. Horší ale je, že neexistuje jediný návod jak děti naučit jezdit na kole, který by platil univerzálně pro všechny děti. Můžete se ale inspirovat mnoha osvědčenými radami, které vyzkoušely desítky rodičů malých cyklistů.
S prvním tréninkem, který pomůže později při nácviku jízdy na kole, můžete začít už u dvouletých dětí. V tomto věku je nejvhodnější klasická tříkolka, díky které se děti snadno naučí šlapat. Děti do ničeho nenuťte, můžete také vyzkoušet umístit tříkolku jen tak na zahrádku nebo do pokoje a nechat dítě, ať se s ní postupně seznamuje.
Pochopit a zvládnout kruhový pohyb při šlapání je pro děti polovina úspěchu. Tou druhou je schopnost udržovat rovnováhu. Plně rozvinutá je až ve čtyřech letech, i mladší děti ale mohou jízdu na kole zvládnout. V této oblasti jsou mezi dětmi obrovské individuální rozdíly. Nic byste neměli lámat přes koleno a nechat tréninku volný průběh.
Pro nácvik udržování rovnováhy se hodí odrážedlo. Může se jednat o zvláštní výrobek, který vypadá úplně jako klasické kolo, jen nemá šlapky. Případně můžete vzít opravdu obyčejné kolo a šlapky mu dočasně odšroubovat. Děti se odráží nohama, nejdřív oběma zároveň, později to umí efektivněji – střídavě. Nacvičují si tak udržování rovnováhy a zároveň se dobře baví.
Když už dítě zvládá obojí, zkuste odrážedlo vyměnit za kolo, případně odšroubované šlapky vrátit zpátky na místo. Pokud dítě z tříkolky umí šlapat a díky odrážedlu udržovat rovnováhu, budete mít možná vyhráno a dítě se rozjede prakticky samo.
Problematické bývá rozjíždění se a zastavování. S tím mohou mít děti problémy, možná budou potřebovat vysvětlit, kde má být šlapka ve chvíli rozjezdu. Drobnější děti také mohou špatně zvládat brzdění, kolo pro ně může být poměrně těžké.
Co ještě poradit
Vyberte pro nácvik jízdy menší kolo, než by odpovídalo vzrůstu dítěte. Dítě by v každém okamžiku mělo pohodlně dosáhnout oběma nohama na zem, aby se nebálo. Nezapomeňte také na bezpečnostní pomůcky. Samozřejmostí je přilba, přidejte také chrániče kolen, loktů, rukavice a dlouhé nohavice a rukávy. Dětské kolo pro jízdu po veřejných komunikacích má mít následující vybavení: Osvětlení, odrazky, blatníky, zvonek. Mělo by být výrazně barevné, ať je dobře vidět a také se líbí dětem.
Někteří rodiče při tréninku drží sedlo kola a za dítětem běhají. I to může představovat pro některé děti přínosný způsob nácviku jízdy na kole. Pohodlnější však je držet dítě třeba za mikinu nebo kapuci u mikiny, protože se nemusíte tolik ohýbat. Podobný způsob nácviku jízdy je však možný spíš u mladších dětí, které ještě nejezdí moc rychle.
Rodiče také často přišroubují dětem k zadnímu kolu pomocná boční kolečka, která jim pomáhají udržovat rovnováhu. Některé děti pak ale mají strach bez těchto jistících koleček jezdit. Dají se částečně zvednout, někdy to však děti odhalí. Můžete pak opět vyzkoušet odšroubovat dětem šlapky, aby získaly sebedůvěru při nácviku udržování rovnováhy.
Pokud se děti opravdu hodně bojí, zkuste se z asfaltové cesty přesunout na trávník, který je měkčí. Pokud máte kolo nebo tříkolku, které se točí pedály stále, je dobré pro nácvik šlapání zvolit mírný svah, který způsobí, že se pedály budou otáčet samy. Dítě tak snáz pochopí, jak provádět požadovaný pohyb.
Poraďte dětem, ať se dívají na nějaký vzdálený bod. Lépe se jim bude udržovat rovnováha, než když budou sledovat místo těsně před sebou nebo se dokonce dívat na nohy.
Pokud už vám dochází veškerá fantazie a také trpělivost, můžete zkusit požádat starší děti ze sousedství, aby chvíli s vaším potomkem zkusily jezdit na kole. Třeba zafunguje přirozená soutěživost, třeba se vaše dítě bude stydět před kamarády fňukat tak jako před vámi. A třeba vše vysvětlujete příliš složitě.