Dítě a pes

Psi vedou žebříčky oblíbenosti domácích zvířat mezi dětmi, mezi dospělými se přetahují o prvenství s kočkami. Možná i vaše dítě začalo škemrat, že by chtělo psa. Jaké jsou praktické rady pro tuto příležitost a jak si počínat, aby pes znamenal pro dítě příjemného kamaráda a ne zátěž nebo hrozbu?

Lidé, kteří v dětství vlastního psa měli nebo s ním alespoň žili v jedné domácnosti, jsou většinou dětskému žadonění o psa mnohem přístupnější. Dobře totiž vědí, že děti se díky soužití se psem učíodpovědnosti, schopnosti empatie i komunikace. Protože zažijí situace, kdy je pes neposlechne a nedělá, co chtějí, lépe pak porozumí rodičům, kteří chtějí, aby je samotné děti poslouchaly.

A proč děti milují psy? Tady je pět nejčastějších důvodů:

  • Pes má radost, když dítě přijde domů, i když ve škole dostalo poznámku.
  • Děti si mohou hrát se psem doma i venku.
  • Psovi můžou všechno říct.
  • Pes je poslouchá a plní jejich příkazy.
  • O svém psovi si můžou povídat s ostatními lidmi, třeba na nudných rodinných oslavách, s ostatními dospělými i s kamarády.

Před finálním rozhodnutím koupit dítěti psa je nutné promyslet, zda je to v souladu s životním stylem rodiny. Pokud například malý sportovec tráví každý víkend na turnajích po celé republice, kam ho rodina doprovází, pes může znamenat určitý problém. Stejně tak fakt, že dítě hned po škole míří na trénink a vrací se unavené za tmy. Důležitou otázkou jsou také prostorové možnosti vašeho bytu. Velký pes sice může žít i v malém bytě, je to ale poměrně velká komplikace, která si žádá pečlivé plánování.

S nákupem psa by měl souhlasit každý člen rodiny, protože ovlivní chod celé domácnosti. A v neposlední řadě je třeba vyřešit praktické otázky. Kdo se bude starat o krmení psa, kdo s ním bude chodit na procházky a jak často, kdo bude sbírat jeho exkrementy z chodníku. Můžete se třeba zkusit dohodnout s pejskařem ze sousedství, že vaše dítě se bude třeba týden o některou z těchto povinností starat. Třeba si uvědomí, že sbírání výkalů po pejskovi je pro něj tak obtížné, že se pejska raději vzdá. Také si zkuste spočítat, kolik peněz bude pes stát. Nejde jen o jídlo, ale i o poplatky obci nebo péči veterináře.

Pokud jste tím vším prošli a jste si stále jisti, že dítěti psa pořídíte, nezbývá než pečlivě vybrat plemeno a konkrétního pejska. Najděte si dobrého chovatele, který vám s výběrem štěněte pomůže. Možná se rozhodnete pořídit pejska z útulku. V takovém případě je dobré nepodlehnout prvnímu dojmu nebo si vybírat podle rasy psa. Spíš si nechte poradit od chovatelů, kteří už s konkrétním psem mají nějakou zkušenost. Vezměte také společně vybraného pejska na procházku, abyste viděli, jak reaguje na různé situace a jak si navzájem vyhovujete.

Než si psa přivedete domů

Vysvětlete také dítěti, jak se k pejskovi chovat. Nebude vůbec na škodu, když ho v období rozhodování a vybírání psa necháte přečíst příslušné knihy o chovu psů. Můžete si také konkrétní věci společně natrénovat na návštěvě u přátel, kteří mají psa, případně (se souhlasem majitele) na procházce, když potkáte známého pejskaře.

Vysvětlete dítěti, jak vnímat psí řeč, jak poznat, kdy se pes zlobí a kdy je veselý a chce si hrát. Ukažte jak se chovat, aby pes nevnímal projevy dítěte jako hrozbu nebo výzvu k boji. Když se třeba dítě snaží obejmout psa kolem krku, může to zvíře vnímat jako útok a na dítě také zaútočit. Vysvětlete, proč dítě nemá hladit cizí psy bez dovolení majitele. A že má později cizím lidem vysvětlit, že psa musí nejdřív oslovit, nechat si očichat ruku a teprve pak pejska pohladit.

Snažte se, aby péče o psa měla pro dítě co největší pozitivní přínos. Místo příkazů typu „musíš mu pravidelně měnit vodu“, buďte motivující: „Když budeš pravidelně umývat pejskovi misky a vyměňovat mu vodu, bude zdravý.“ Váš potomek tak snáz přijme odpovědnost za vykonávání pravidelné práce. Bude chápat její význam a s trochou štěstí nezůstane tato povinnost na vás.

Tip: Nemůžete mít doma psa, případně je vaše dítě na péči o psa ještě malé? Možná by si mohlo péči o domácího mazlíčka natrénovat na méně náročném zvířátku. Přečtěte si, jak vybrat vhodné zvířátko pro děti.